Strona główna
Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas przechowywania drewna opałowego?

06.06.2024

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas przechowywania drewna opałowego?

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas przechowywania drewna opałowego?

Drewno kominkowe używane jest w wielu polskich domach, szczególnie w sezonie grzewczym. Jego odpowiednie przechowywanie ma kluczowe znaczenie dla efektywności ogrzewania oraz trwałości kominka. Niestety, wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do zmniejszenia jakości drewna opałowego i utraty jego wartości energetycznej. W tym artykule przedstawiamy najczęstsze błędy podczas przechowywania drewna opałowego, tak aby uniknąć problemów związanych z jego użytkowaniem.

 

Niewłaściwe miejsce przechowywania

 

Pierwszym błędem jest wybór niewłaściwego miejsca do przechowywania drewna kominkowego. Idealne miejsce powinno być suchym, dobrze wentylowanym i chronionym przed deszczem oraz śniegiem. Należy unikać przechowywania drewna bezpośrednio na ziemi, gdyż wilgoć może powodować gnicie oraz rozwój pleśni i grzybów. Zamiast tego warto postawić drewno na podwyższeniu, na przykład na paletach lub specjalnych stojakach.

 

Brak odpowiedniej wentylacji

 

Kolejnym błędem jest brak odpowiedniej wentylacji w miejscu przechowywania drewna opałowego. Drewno kominkowe powinno być przechowywane w sposób umożliwiający swobodny przepływ powietrza, aby uniknąć zawilgocenia i przyspieszyć proces suszenia. Stosowanie drewna o wysokiej wilgotności może prowadzić do obniżenia sprawności kominka oraz zwiększenia emisji szkodliwych substancji. Warto więc zadbać o właściwe ułożenie drewna, na przykład układając je w stosach z odpowiednimi odstępami.

 

Niewłaściwy czas suszenia

 

Ważną kwestią przy przechowywaniu drewna kominkowego jest także odpowiedni czas suszenia. Drewno opałowe powinno być sezonowane przez co najmniej 6 miesięcy, a najlepiej nawet przez cały rok, aby osiągnęło optymalną wilgotność poniżej 20%. Niestety, często zdarza się, że drewno jest przechowywane przez zbyt krótki czas, co prowadzi do jego nadmiernej wilgotności i gorszych właściwości opałowych. W przypadku zakupu drewna kominkowego w Gdańsku czy innej miejscowości, w której je nabywamy, warto zwrócić uwagę na jego wilgotność oraz czas suszenia.

 

Niewłaściwa ochrona przed opadami atmosferycznymi

 

Ostatnim błędem jest niewłaściwa ochrona drewna opałowego przed opadami atmosferycznymi. Choć drewno kominkowe powinno być przechowywane na zewnątrz, to jednak warto zadbać o jego osłonięcie przed deszczem i śniegiem. Należy unikać używania folii, gdyż może ona utrudniać wentylację i prowadzić do zawilgocenia drewna. Zamiast tego warto kupić specjalne plandeki lub zamontować konstrukcje dachowe, które zapewnią ochronę przed opadami, a jednocześnie umożliwią swobodny przepływ powietrza.

 

Podsumowując, odpowiednie przechowywanie drewna kominkowego jest kluczowe dla jego jakości oraz efektywności ogrzewania. Unikając opisanych błędów, można cieszyć się ciepłem i przyjemnym zapachem płonącego drewna przez cały sezon grzewczy. Warto również pamiętać o wyborze odpowiedniego dostawcy, który oferuje wysoką jakość produktów oraz profesjonalne doradztwo w zakresie przechowywania i użytkowania drewna opałowego.